Îndemn al Sfântului Apostol pavel

Cuvinte duhovnicești Ianuarie 20, 2013

„Eu te îndemn deci stăruitor în faţa lui Dumnezeu şi a lui Hristos Iisus, Care va să judece viii şi morţii, la arătarea Lui şi în împărăţia Lui, propovăduieşte cuvântul, stăruieşte cu timp şi fără de timp, mustră, ceartă, îndeamnă, cu toată îndelunga-răbdare şi învăţătura.

Căci va veni o vreme când nu vor mai suferi învăţătura sănătoasă, ci - dornici să-şi desfăteze auzul - îşi vor grămădi învăţători după poftele lor, Şi îşi vor întoarce auzul de la adevăr şi se vor abate către basme.

Tu fii treaz în toate, suferă răul, fă lucru de evanghelist, slujba ta fă-o deplin!” (II Timotei 4, 1-5)

Ca preot paroh într-o parohie mică, din mediul rural, într-o zonă săracă și cu prezență neoprotestantă iau cu fior cuvintele Apostolului Pavel de mai sus ca pe un îndemn personal. Doamne ajuta-ne nouă!