August Rush

Viața parohiei Martie 4, 2013

Pe 2 martie, sâmbătă seară am urmărit împreună cu tinerii din grupul Mărturisitorul filmul August Rush, o producție cinematografică Warner Bros Pictures din 2007. O dramă în care un copil orfan cu un talent muzical extraordinar folosește darul său ca un indiciu pentru a-și găsi părinții lui naturali. Filmul ne-a dat prilej de reflecție și de discuție asupra unor teme tulburătoare precum: riscurile unei aventuri de o noapte, adopția vs. avort, cerșetoria, nevoia tinerilor de a fi ajutați de Biserică. În același timp însă, el a surprins adevăruri atât de frumoase: iubirea adevărată învinge orice obstacol, dacă avem iubire și credință Dumnezeu poate întoarce răul în bine, perseverența depășește constrângerile sociale, iar muzica creează o legătură negrăită între oameni.

Seara frumoasă petrecută împreună a fost posibilă cu sprijinul D-nei Director Năstasă Loredana al Liceului Tehnologic N. Bălăuță din Șcheia, care ne-a pus la dispoziție sala și videoproiectorul. Îi mulțumim pe această cale. Cred că filmul ne-a dat bucuria de a fi împreună și, de ce nu, un pic de curaj, multă dragoste pentru muzică și... un zâmbet larg pe chip!