Comoara Sfântului Gheorghe

Viața parohiei Iulie 22, 2013

Duminică, 21 iulie, peste 40 de copii şi tineri din Parohia Sfântul Gheorghe Şcheia s-au întrecut în căutarea comorii pierdute a voievodului Vasile Lupu, care, fiind pribeag prin aceste părţi acum mai bine de 350 de ani a ctitorit biserica noastră parohială.

Împărţiţi pe mai multe echipe, fiecare sub ocrotirea unui sfânt, copiii au parcurs diferite probe care le-au solicitat cunoştinţele generale şi religioase precum şi aptitudinile sportive. Astfel au reuşit să reconstituie harta comorii Sfântului Gheorghe.

Lucrul în echipă şi bucuria de a fi împreună s-au dovedit a fi adevărata comoară, alături de o cruce frumos sculptată şi o icoană care, o dată aflate în pământ de isteţii copii, vor fi aşezate în biserica mucenicului spre pomenirea vitejiei lor.

La această activitate am avut colaboratori pe Doamna Director Loredana Năstasă şi pe Domnul Învăţător Sandu Bordeianu de la Liceul Tehnologic Nicolae Bălăuţă din Şcheia.

Ne-au mai ajutat şi doi părinţi de copii, iar nu în ultimul rând tinerii din grupul misionar Mărturisitorul al parohiei noastre.